مطالب "تاریخی"

امامت و بيان دين بعد از پيغمبر صلى الله عليه و آله .

0 نظر / 8/19/1397 12:00:00 AM

قبلامسأله امامت را از جنبه‏هاى مختلف تشريح و تشقيق كرديم و عرض كرديم كه اين جنبه‏هاى مختلف كاملًا بايد مشخص بشود و تا اينها مشخص نشود ما نمى‏توانيم اين مسأله را به خوبى طرح و بحث كنيم. گفتيم يك مسأله در باب امامت، مسأله حكومت است؛ يعنى تكليف حكومت، بعد از پيغمبر صلى الله عليه و آله چيست؟ آيا به عهده خود مردم است و اين مردم هستند كه بايد حاكم در ميان خودشان را انتخاب كنند و يا اينكه پيغمبر حاكم در ميان مردم براى بعد از خودش را تعيين كرده است؟ چون اخيراً مسأله را به اين شكل طرح مى‏كنند، قهراً اذهان در ابتدا متوجه نظريه اهل تسنن مى‏شود يعنى اين طور فكر مى‏كنند كه نظر آنها عادى‏تر و طبيعى‏تر است.


شورحسینی باشعورحسینی

0 نظر / 8/6/1397 12:00:00 AM

نوشتن مطلبي در رابطه با امام حسين(ع) برايم بسيار دشوار است، زيرا نه بضاعت علمي لازم را در اين حوزه دارم و نه لياقت اظهار نظري، چند روزي است كه ماه محرم آغاز شده و پيامك هاي مختلفي را دريافت نموده ام كه برخي از آنها تاكيد به شور حسيني دارند و برخي ديگر شعور حسيني را به جاي شور حسيني مطرح مي نمايند. همين امر بهانه اي شد تا مطلب زير را بنويسم و اميدوارم از راهنمائيهاي انديشمندان و صاحب نظران بهره مند شوم. نمونه اي از پيامك ها را كه دريافت نموده ام عبارتند از :


اب پیاده روی اربعین از نگاه امام صادق(ع)/ نظر مراجع درباره اربعین حسینی

0 نظر / 8/5/1397 12:00:00 AM

گرامیداشت و زنده نگه داشتن اربعین سالار شهیدان حضرت حسین بن علی (ع) در میان شیعیان آن حضرت از اهمیت و ارزش ویژه ای برخوردار است. از دیدگاه بسیاری از صاحب نظران و مورخان شیعه و اهل سنت، مبنای تاریخی چنین بزرگداشتی، ورود اهل بیت به کربلا در اولین اربعین حسینی (سال 61 هجری) و دفن سرهای مطهر شهیدان بویژه سر مقدس امام حسین (ع) در کنار پیکرهای مطهر آنهاست.


فضائل الشيعة في منابع اهل التسنن

0 نظر / 7/7/1397 12:00:00 AM

مابعدفالهمناان نجمع هنا فضائل الشيعة،من القرآن الکریم، واحاديث منابعهم لاكابرعلماءكل المذاهب،ليكون انشاءا...تبارك وتعالي وسيلةلهدايتهم،واتحادالكامل بين الامة.وليعلم ان رواياتها متواترة في تلك المنابع ولماكان احصائها متعسراً،نكتفي ببعضها.وصدرت هذه الروايات بالفاظ وتعابيرمختلفة،امابلفظ الشيعة وامابمفاده متل الاَتباع اوفضيلة ونجاةالتمسك باهل البيت واتّباعهم[1] و حبّهم او ولایتهم وغیرذلک الذي الكل بمعني واحد،لان الواضح ان معني المراد من الشيعةهنا هومن احبّهم و اعتقد والتزم باتّباعهم(ع)واطاعتهم في امردينه من المعارف والاحكام و...(كمايأتي انشاءا...تعالي في الاحاديث والهامش ان المرادمن الحب هوقلباً وقولاً وعملاً...) كماان مفادودلالة كل فضائلهم(ع) وآياتها ورواياتها هوفضيلةو...التمسك بهم واتّباعهم بل وجوبه لكن ذكرها يستلزم جمع مِئاة من منابعهم فانشاءا...تبارك وتعالي نحضرمحضر نموذجات من روايات بلفظهااو مافي معناه


سفارش أئمه برعزای سید شهدا عليهم السلام

0 نظر / 7/3/1397 12:00:00 AM

امروز پانزده همین روز ماه محرم است، ماه عزاداري سرور و سالار شهداي کربلا حضرت اباعبدالله عليه السلام ، ماهي که ائمة معصومين، نسبت به اقامة عزاي امام حسين عليه السلام و اشک و گريه بر اباعبدالله، و برپايي مجالس عزاداري سفارش کرده اند.


حديثى در باب امامت

0 نظر / 6/14/1397 12:00:00 AM

قبل از ذكر آيات قرآن در باب امامت، حديث معروفى را برايتان عرض مى‏كنم كه آن را، هم شيعه روايت كرده است و هم سنى. معمولًا حديثى را كه مورد اتفاق شيعه و سنى باشد، نمى‏شود كوچك شمرد زيرا وقتى هر دو فريق از دو طريق روايت مى‏كنند، تقريباً نشان‏دهنده اين است كه پيغمبر اكرم يا امام قطعاً اين مطلب را فرموده است. البته عبارتها كمى با هم فرق مى‏كنند ولى مضمون آنها تقريباً يكى است. اين حديث را ما شيعيان اغلب به اين عبارت نقل مى‏كنيم: مَنْ ماتَ وَ لَمْ يَعْرِفْ امامَ زَمانِهِ ماتَ ميتَةً جاهِلِيَّةً «[1] هركس بميرد و پيشواى زمان خود را نشناسد، مرده است از نوع مردن زمان جاهليت. اين، تعبير خيلى شديدى است چون در زمان جاهليت مردم اصلًا مشرك بودند و حتى توحيد و نبوت هم نداشتند. اين حديث در كتب شيعه زياد آمده و با اصول شيعه هم صددرصد قابل انطباق است. در كافى‏ كه معتبرترين كتاب حديث شيعه مى‏باشد، اين حديث هست. عمده اين است كه اين حديث در كتابهاى اهل تسنن هم هست. آنها در روايتى به اين عبارت نقل كرده‏اند: مَنْ ماتَ بِغَيْرِ امامٍ ماتَ ميتَةً جاهِلِيَّةً [2]هركس بدون امام بميرد، مانند اين است كه در جاهليت مرده است. عبارت ديگرى كه نقل كرده‏اند اين است: مَنْ ماتَ وَ لَيْسَ فى عُنُقِهِ بَيْعَةٌ ماتَ ميتَةً جاهِلِيَّةً آن كه بميرد و در گردن او بيعت يك امام نباشد، مردنش از نوع مردن جاهليت است. به عبارتى هم كه شيعه نقل مى‏كند، سنّى‏ها زياد نقل كرده‏اند. عبارت ديگر: مَنْ ماتَ وَ لا امامَ لَهُ ماتَ ميتَةً جاهِلِيَّةً. اين عبارتها خيلى زياد است و نشان‏دهنده اهتمام زياد پيغمبر اكرم به مسأله امامت است.


چندداستان ازحیات طیبه امام موسى كاظم عليه السلام

0 نظر / 6/12/1397 12:00:00 AM

در دهه سوّم ماه مبارك رمضان در مسجد كوفه مشغول عبادت بودم ، ناگهان شخصى نامه اى را كه مُهر شده بود و به اندازه چهار انگشت بيشتر نبود، به دستم داد و گفت : اين نامه را حضرت ابوالحسن ، امام موسى كاظم عليه السلام برايت فرستاده است .


ختصراززندگانی امام موسی کاظم(علیه السلام)

0 نظر / 6/10/1397 12:00:00 AM

از ديدگاه قرآن، فلسفه برانگيخته شدن انبياء و فرستادگان الهى علاوه براقامه قسط و اجراى احكام و قوانين وحى در جامعه، مطرح شدن سيره آنان بعنوان الگو براى مردم مى باشد و به تبع آن سيره و زندگى ائمه اطهارعليهم السلام، اين مشعلداران راستين هدايت، بعنوان الگو فرا راه تمامى بشريت و بويژه دوستداران و پيروان آنان قرار دارد. چهره تابناك و معصوم هر يك از آنان، همچون ستاره اى در آسمان پرشكوه اسلام مى درخشد و مورد احترام و تكريم است و زندگى پرتحرك وسازنده آنان بايدراهگشاى افراد جامعه، بويژه جوانان باشد. جوانانى كه آينده سازان و سرمايه هاى عظيم امت اسلامى هستند و از اين رو است كه ضرورت ايجاب مى كند كه آنان همواره با چهره هاى پرفروغ اين هدايتگران راستين اسلام آشنا شده و زندگى آنها را سرمشق خويش قرار دهند.


به مناسبت ولادت امام هادی(ع)

0 نظر / 6/7/1397 12:00:00 AM

البشارت كه دَهُم حُجّت سبحان آمد شافع هر دو سرا، رهبر ايمان آمد


ندگینامه امام هادی علیه السلام

0 نظر / 6/7/1397 12:00:00 AM

"بهتر از نیكی، نیكوكار است، و زیباتر از زیبایی، گوینده آن است و برتر از علم، حامل آن و بدتر از بدی، عامل آن است وحشتناك تر از وحشت، آورنده آن است."