بالا‌ترین فضیلت حضرت فاطمه زهرا«س» ازدیگاه امام خمینی «ره»

Print Friendly and PDF

بسم الله الرحمن الرحیم

بالا‌ترین فضیلت حضرت فاطمه زهرا«س» ازدیگاه امام خمینی «ره»

به مناسبت ولادت آن بی بی دوعالم

حضرت امام خمینی(ره) بالاترین فضیلت فاطمه زهرا (س) را نزول جبرییل بر آن حضرت دانسته و فرمودند: من این شرافت و فضیلت را از همه فضایلي كه براي حضرت زهرا ذكر كرده‏اند؛‌ بالاتر می ‏دانم و این مساله از مختصات حضرت صدیقه (س) است.

 ایرنا: من راجع به حضرت صدیقه- سلام اللَّه علیها- خودم را قاصر می‌‏دانم که ذکری بکنم، فقط اکتفا می‌‏کنم به یک روایت که در کافی شریفه است و با سند معتبر نقل شده و آن روایت این است که حضرت صادق- سلام اللَّه علیه- می‌‏فرماید: فاطمه سلام اللَّه علی‌ها بعد از پدرش ۷۵ روز زنده بودند در این دنیا، و حزن و شدت بر ایشان غلبه داشت و جبرئیل امین می‌‏آمد خدمت ایشان و به ایشان تعزیت عرض می‌‏کرد و مسائلی از آینده نقل می‌‏کرد. 

ظاهر روایت این است که در این ۷۵ روز مراوده‏ای بوده است، یعنی رفت و آمد جبرئیل زیاد بوده است و گمان ندارم که غیر از طبقه اول از انبیای عظام‏ درباره کسی این طور وارد شده باشد که در ظرف ۷۵ روز جبرئیل امین رفت و آمد داشته است و مسائل را در آتیه‏ای که واقع می‌‏شده، ذکر کرده باشد و آنچه که به ذریه او می‌‏رسیده است در آتیه، ذکر کرده است و حضرت امیر هم آن‌ها را نوشته است، کاتب وحی بوده است حضرت امیر،‌‌ همان طوری که کاتب وحی رسول خدا (ص) بوده است- و البته آن وحی به معنای آوردن احکام، تمام شد به رفتن رسول اکرم- کاتب وحی حضرت صدیقه در این ۷۵ روز بوده است. 

نزول جبرئیل« ع »مسئله آمدن جبرئیل برای کسی یک مسئله ساده نیست. خیال نشود که جبرئیل برای هر کسی می‌‏آید و امکان دارد بیاید. این یک تناسب لازم است بین روح آن کسی که جبرئیل می‌‏خواهد بیاید و مقام جبرئیل که روح اعظم است، .... تا تناسب بین روح این کسی که جبرئیل می‌‏آید پیش او و بین جبرئیل که روح اعظم است نباشد، امکان ندارد این معنا و این تناسب بین جبرئیل که روح اعظم است و انبیای درجه اول بوده است مثل رسول خدا و موسی و عیسی و ابراهیم و امثال این‌ها، بین همه نبوده است، بعد از این هم بین کسی دیگر نشده است. حتی درباره ائمه هم من ندیده‏ام که وارد شده باشد این طور که جبرئیل بر آن‌ها نازل شده باشد، فقط این است که برای حضرت زهرا- سلام اللَّه علیها- ست که آنکه من دیده‏ام که جبرئیل به طور مکرر در این ۷۵ روز وارد می‌‏شده و مسائل آتیه‏ای که بر ذریه او می‌‏گذشته است، آن مسائل را می‌‏گفته است و حضرت امیر هم ثبت می‌‏کرده است و شاید یکی از مسائلی که گفته است، راجع به مسائلی است که در عهد ذریه بلند پایه او حضرت صاحب- سلام اللَّه علیه- است، برای او ذکر کرده است که مسائل ایران جزو آن مسائل باشد، ما نمی‌‏دانیم، ممکن است. 

در هر صورت من این شرافت و فضیلت را از همه فضایلی که برای حضرت زهرا ذکر کرده‏اند- با اینکه آن‌ها هم فضایل بزرگی است- این فضیلت را من بالا‌تر از همه می‌‏دانم که برای غیر انبیا- علیهم السلام- آن هم نه همه انبیا، برای طبقه بالای انبیا- علیهم السلام- و بعض از اولیایی که در رتبه آن‌ها هست، برای کسی دیگر حاصل نشده و با این تعبیری که مراوده داشته است جبرئیل در این هفتاد و چند روز، برای هیچ کس تا کنون واقع نشده و این از فضایلی است که از مختصات حضرت صدیقه- سلام اللَّه علیها- است.

* از بیانات امام خمینی در جمع بانوان جامعه الزهراء (یازدهم اسفند ۱۳۶۴)

برچسب ها

 

نظرات

ارسال نظر

ایمیل شما قابل مشاهده عموم نخواهد بود