مطالب "دینی"

معتبرترین قول درشهادت‌ حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) کدام‌ است

0 نظر / 11/20/1397 12:00:00 AM

نویسنده کتاب «صحیفه فاطمیه» با بیان اینکه ۱۳ قول درباره روز شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) از جانب مورخان و محدثان نقل شده است، به مشهورترین قول در این زمینه اشاره کرد.


دانشنامه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی‌ها

0 نظر / 11/20/1397 12:00:00 AM

سؤالات اساسی در ماجرای آتش زدن خانه حضرت علی (ع) و اهانت به آن بزرگوار این است که: آیا (چنان که شیعیان می‏گویند) به ساحت حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام نیز جسارت کردند؟ و بر آن حضرت صدماتی وارد شد که منجر به شهادت او و فرزندش گردید یا خیر؟ برخی از دانشمندان اهل سنت برای حفظ موقعیت خلفا از بازگو کردن این قطعه از تاریخ خودداری نموده‏اند؛ از جمله ابن ابی الحدید در شرح خود می‏گوید: «جساراتی را که مربوط به فاطمه زهرا علیهاالسلام نقل شده، در میان مسلمانان تنها شیعه آن را نقل کرده است. [۱]


بيان شيعه درامامت

0 نظر / 11/6/1397 12:00:00 AM

شيعه در اينجا يك بيانى دارد كه مدعى است هم مضمون آيات، آن را تأييد مى‏كند و هم تاريخ. پس مطلب در دو قسمت بايد بحث شود، يكى اينكه مضمون آيات تأييد مى‏كند و ديگر اينكه تاريخ تأييد مى ‏كند.


ادامه بحث امامت

0 نظر / 10/18/1397 12:00:00 AM

فرق اين دو كلمه (در فارسى و بيشتر در عربى) با يكديگر اين است كه «تمام» در جايى گفته مى‏شود كه يك چيزى اجزايش بايد پشت سر يكديگر بيايد؛ تا وقتى كه هنوز همه اجزايش مرتب نشده، مى‏گوييم ناقص است؛ وقتى كه آخرين جزئش هم آمد، مى‏ گوييم تمام شد. مثل يك ساختمان كه مى ‏گوييم ساختمان تمام شد. يك ساختمان تا وقتى كه پايه‏هايش را بالا آورده‏اند و حتى سقف آن را هم زده‏اند، تمام نيست.


تعریف امامت

0 نظر / 9/3/1397 12:00:00 AM

اولين سخنى كه در باب امامت مى‏گويند، تعريفى است كه از امامت مى‏ كنند. در اين تعريف اختلافى نيست. مى‏گويند: «الْامامَةُ رِياسَةٌ عامَّةٌ فى امورِ الدّينِ وَ الدُّنْيا» امامت رياستى است عمومى هم در امور دينى و هم در امور دنيايى. خواجه تعبيرى كلامى دارد، مى ‏گويد: «الْامامُ لُطْفٌ». مقصود اين است كه امامت هم نظير نبوت از مسائلى است كه از حد بشرى بيرون است و به همين جهت [انتخاب امام‏] از حد استطاعت بشرى بيرون است و بنابراين آنطرفى است، از آن طرف بايد بيايد، مثل نبوت است كه از طريق وحى و تعيين الهى بايد بيايد با اين تفاوت كه نبوت مستقيماً از ناحيه خداست، ارتباط پيغمبر است با خدا، و امامت تعيينى است از ناحيه پيغمبر از ناحيه خدا.


امامت و بيان دين بعد از پيغمبر صلى الله عليه و آله .

0 نظر / 8/19/1397 12:00:00 AM

قبلامسأله امامت را از جنبه‏هاى مختلف تشريح و تشقيق كرديم و عرض كرديم كه اين جنبه‏هاى مختلف كاملًا بايد مشخص بشود و تا اينها مشخص نشود ما نمى‏توانيم اين مسأله را به خوبى طرح و بحث كنيم. گفتيم يك مسأله در باب امامت، مسأله حكومت است؛ يعنى تكليف حكومت، بعد از پيغمبر صلى الله عليه و آله چيست؟ آيا به عهده خود مردم است و اين مردم هستند كه بايد حاكم در ميان خودشان را انتخاب كنند و يا اينكه پيغمبر حاكم در ميان مردم براى بعد از خودش را تعيين كرده است؟ چون اخيراً مسأله را به اين شكل طرح مى‏كنند، قهراً اذهان در ابتدا متوجه نظريه اهل تسنن مى‏شود يعنى اين طور فكر مى‏كنند كه نظر آنها عادى‏تر و طبيعى‏تر است.


شورحسینی باشعورحسینی

0 نظر / 8/6/1397 12:00:00 AM

نوشتن مطلبي در رابطه با امام حسين(ع) برايم بسيار دشوار است، زيرا نه بضاعت علمي لازم را در اين حوزه دارم و نه لياقت اظهار نظري، چند روزي است كه ماه محرم آغاز شده و پيامك هاي مختلفي را دريافت نموده ام كه برخي از آنها تاكيد به شور حسيني دارند و برخي ديگر شعور حسيني را به جاي شور حسيني مطرح مي نمايند. همين امر بهانه اي شد تا مطلب زير را بنويسم و اميدوارم از راهنمائيهاي انديشمندان و صاحب نظران بهره مند شوم. نمونه اي از پيامك ها را كه دريافت نموده ام عبارتند از :


سفارش أئمه برعزای سید شهدا عليهم السلام

0 نظر / 7/3/1397 12:00:00 AM

امروز پانزده همین روز ماه محرم است، ماه عزاداري سرور و سالار شهداي کربلا حضرت اباعبدالله عليه السلام ، ماهي که ائمة معصومين، نسبت به اقامة عزاي امام حسين عليه السلام و اشک و گريه بر اباعبدالله، و برپايي مجالس عزاداري سفارش کرده اند.


ختصراززندگانی امام موسی کاظم(علیه السلام)

0 نظر / 6/10/1397 12:00:00 AM

از ديدگاه قرآن، فلسفه برانگيخته شدن انبياء و فرستادگان الهى علاوه براقامه قسط و اجراى احكام و قوانين وحى در جامعه، مطرح شدن سيره آنان بعنوان الگو براى مردم مى باشد و به تبع آن سيره و زندگى ائمه اطهارعليهم السلام، اين مشعلداران راستين هدايت، بعنوان الگو فرا راه تمامى بشريت و بويژه دوستداران و پيروان آنان قرار دارد. چهره تابناك و معصوم هر يك از آنان، همچون ستاره اى در آسمان پرشكوه اسلام مى درخشد و مورد احترام و تكريم است و زندگى پرتحرك وسازنده آنان بايدراهگشاى افراد جامعه، بويژه جوانان باشد. جوانانى كه آينده سازان و سرمايه هاى عظيم امت اسلامى هستند و از اين رو است كه ضرورت ايجاب مى كند كه آنان همواره با چهره هاى پرفروغ اين هدايتگران راستين اسلام آشنا شده و زندگى آنها را سرمشق خويش قرار دهند.


زندگانی امام محمدباقر«ع»

0 نظر / 5/29/1397 12:00:00 AM

از رواياتى كه از طريق محدّثان شيعه و سنّى؛ نقل شده است ، به روشنى بر مى آيد كه پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله از دوازده جانشين خود خبر داده است . مسلم از جابر بن سمره نقل مى كند كه پيغمبرصلى الله عليه و آله فرمود: لايزال الاسلام عزيزا إ لى اثنى عشر خليفه .