دیده بان حقوق بشر

Print Friendly and PDF

محکومیت اعدام شیخ نمر ازطرف دیده بان حقوق بشر

دیده بان حقوق بشر اعدام شیخ نمر را محکوم کرد

تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ جدی ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۰

دیده بان حقوق بشر اعدام شیخ نمر را محکوم کرد

دیده بان حقوق بشر، روز شنبه اعدام آیت الله شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته عربستانی را محکوم و تاکید کرد: اعدام های گروهی، سبب تیره تر شدن \'پرونده پیشاپیش خدشه دار سعودی\' در زمینه حقوق بشر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «سارا لیا ویتسون» مدیر حوزه خاورمیانه در سازمان دیده بان حقوق بشر در این باره گفت: جلسه محاکمه النمر \'ناعادلانه\' بود و اعدامش نیز تنها به اختلاف های فرقه ای و ناآرامی ها دامن خواهد زد.

وی افزود: فارغ از جرمی که افراد به آن متهم هستند، اعدام گروهی زندانیان تنها سبب خواهد شد پرونده لکه دار حقوق بشر در عربستان، بیش از پیش تیره شود.

ویتسون افزود: بازگشت ثبات به شرق عربستان، منوط به توقف تبعیض های نظام مند علیه شهروندان شیعه است و این مشکل، با اعدام برطرف نخواهد شد.

آسوشیتدپرس نوشت: النمر پیش از دستگیری در سال ۲۰۱۲، یکی از منتقدان سرسخت کشتار معترضان و مخالف بی عدالتی در عربستان سعودی بود.

شیخ نمر یکی از برجسته ترین زندانیان سیاسی عربستان است که در تاریخ ۲۳ میزان ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از حکومت عربستان به اعدام محکوم شده بود.

دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی عربستان چندی پیش حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر را تائید کردند که این مساله مورد اعتراض علما، اندیشمندان و سازمان های اسلامی و بین المللی قرار گرفت.

براساس این گزارش ، وزارت کشور عربستان مدعی شد این روحانی برجسته شیعه را به اتهام تروریسم اعدام کرده است.

شهید آیت الله شیخ نمر شخصیت برجسته دینی و سیاسی عربستان در افزایش آگاهی سیاسی و اجتماعی و مذهبی شیعیان این کشور نقش زیادی داشت.

وی به فعالیت های مسالمت آمیز شجاعانه سیاسی همراه با منطق و ایمان و دفاع از مظلومان و محرومان شهرت یافته بود و بهای مخالفت علنی و انتقاد از حکمرانی حکمرانان سعودی را پرداخت.

«حسین جابرانصاری» سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه ایران نیز امروز (شنبه) اعدام آیت الله شیخ باقر النمر را به شدت محکوم کرد و گفت: عربستان از تروریست ها حمایت و منتقدانش را اعدام می کند.

جابرانصاری افزود: در حالی که تروریست های افراطی و تکفیری، امنیت و آسایش ملت های منطقه و جهان را سلب و ثبات و موجودیت برخی دولت های منطقه را تهدید می کنند؛ اعدام شخصیتی مانند شیخ النمر که ابزاری جز سخن گفتن برای پیگیری اهداف سیاسی و دینی خود نداشت، تنها عمق بی تدبیری و بی مسئولیتی را نشان می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: دولت عربستان در حالیکه از جریان های تروریستی و افراط گرایان تکفیری حمایت می کند با منتقدان داخلی خود با زبان اعدام و سرکوب سخن می گوید.

وی تصریح کرد: روشن است نتایج این سیاست عقیم و غیر مسئولانه متوجه عاملان آن شده و دولت عربستان تاوان سختی بابت پیگیری این سیاست ها خواهد پرداخت.

وزارت کشور عربستان سعودی در بیانیه ای رسمی از اجرای حکم اعدام ۴۷ نفر به اتهام های امنیتی خبر داد که در میان اعدام شدگان نام آیت الله نمر باقر النمر دیده می شود.

براساس این بیانیه، این افراد صبح امروز شنبه در ۱۲ منطقه ریاض، مکه ، مدینه، الشرقیه، القصیم، حائل، الحدود الشمالیه، عسیر، الجوف، نجران، الباحه و تبوک اعدام شده اند.

نظرات

ارسال نظر

ایمیل شما قابل مشاهده عموم نخواهد بود