مطالب "تاریخی"

معتبرترین قول درشهادت‌ حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) کدام‌ است

0 نظر / 11/20/1397 12:00:00 AM

نویسنده کتاب «صحیفه فاطمیه» با بیان اینکه ۱۳ قول درباره روز شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) از جانب مورخان و محدثان نقل شده است، به مشهورترین قول در این زمینه اشاره کرد.


دانشنامه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی‌ها

0 نظر / 11/20/1397 12:00:00 AM

سؤالات اساسی در ماجرای آتش زدن خانه حضرت علی (ع) و اهانت به آن بزرگوار این است که: آیا (چنان که شیعیان می‏گویند) به ساحت حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام نیز جسارت کردند؟ و بر آن حضرت صدماتی وارد شد که منجر به شهادت او و فرزندش گردید یا خیر؟ برخی از دانشمندان اهل سنت برای حفظ موقعیت خلفا از بازگو کردن این قطعه از تاریخ خودداری نموده‏اند؛ از جمله ابن ابی الحدید در شرح خود می‏گوید: «جساراتی را که مربوط به فاطمه زهرا علیهاالسلام نقل شده، در میان مسلمانان تنها شیعه آن را نقل کرده است. [۱]


بيان شيعه درامامت

0 نظر / 11/6/1397 12:00:00 AM

شيعه در اينجا يك بيانى دارد كه مدعى است هم مضمون آيات، آن را تأييد مى‏كند و هم تاريخ. پس مطلب در دو قسمت بايد بحث شود، يكى اينكه مضمون آيات تأييد مى‏كند و ديگر اينكه تاريخ تأييد مى ‏كند.


نزول حضرت جبرئیل (علیه السلام ) بر حضرت فاطمه(س)

0 نظر / 11/1/1397 12:00:00 AM

ممکن است شبهه اى این گونه به ذهن خطور کند که اگر چه سخن گفتن فرشتگان با حضرت فاطمه زهرا(س) مانعى نداشته، ولى فرود آمدن جبرئیل به زمین پس از وفات پیامبر صلى الله علیه و آله ممکن نیست؛ چه آنکه جبرئیل پس از وفات آن حضرت با زمین خداحافظى کرد و گفت: هذا آخِرُ وَطْئی بِالأَرضَ.۱] روشن است که این نکته با سخن گفتن جبرئیل با حضرت فاطمه(س) سازگارى ندارد.


مختصری از زندگانی حضرت زینب (س)

0 نظر / 10/25/1397 12:00:00 AM

حضرت زینب (س)، دختر امیرالمومنین (ع) و حضرت زهرا (س) که در سال پنجم هجری در مدینه متولد شد. وی همسر عبدالله بن جعفرطیار«علیه السلام» بود و در واقعه کربلا با دو فرزندش در کنار برادرش امام حسین (ع) حضور داشت. فرزندانش در این جنگ به شهادت رسیدند. با پایان یافتن جنگ، وی و دیگر بازماندگان کاروان امام (ع) به اسارت درآمدند و به کوفه‌ و از آنجا به شام برده شدند. خطبه‌های او در کوفه و شام (در مجلس یزید)، معروف است. وی در سال ۶۲ قمری درگذشت.


ادامه بحث امامت

0 نظر / 10/18/1397 12:00:00 AM

فرق اين دو كلمه (در فارسى و بيشتر در عربى) با يكديگر اين است كه «تمام» در جايى گفته مى‏شود كه يك چيزى اجزايش بايد پشت سر يكديگر بيايد؛ تا وقتى كه هنوز همه اجزايش مرتب نشده، مى‏گوييم ناقص است؛ وقتى كه آخرين جزئش هم آمد، مى‏ گوييم تمام شد. مثل يك ساختمان كه مى ‏گوييم ساختمان تمام شد. يك ساختمان تا وقتى كه پايه‏هايش را بالا آورده‏اند و حتى سقف آن را هم زده‏اند، تمام نيست.


امامت و بيان دين بعد از پيغمبر صلى الله عليه و آله .

0 نظر / 8/19/1397 12:00:00 AM

قبلامسأله امامت را از جنبه‏هاى مختلف تشريح و تشقيق كرديم و عرض كرديم كه اين جنبه‏هاى مختلف كاملًا بايد مشخص بشود و تا اينها مشخص نشود ما نمى‏توانيم اين مسأله را به خوبى طرح و بحث كنيم. گفتيم يك مسأله در باب امامت، مسأله حكومت است؛ يعنى تكليف حكومت، بعد از پيغمبر صلى الله عليه و آله چيست؟ آيا به عهده خود مردم است و اين مردم هستند كه بايد حاكم در ميان خودشان را انتخاب كنند و يا اينكه پيغمبر حاكم در ميان مردم براى بعد از خودش را تعيين كرده است؟ چون اخيراً مسأله را به اين شكل طرح مى‏كنند، قهراً اذهان در ابتدا متوجه نظريه اهل تسنن مى‏شود يعنى اين طور فكر مى‏كنند كه نظر آنها عادى‏تر و طبيعى‏تر است.


شورحسینی باشعورحسینی

0 نظر / 8/6/1397 12:00:00 AM

نوشتن مطلبي در رابطه با امام حسين(ع) برايم بسيار دشوار است، زيرا نه بضاعت علمي لازم را در اين حوزه دارم و نه لياقت اظهار نظري، چند روزي است كه ماه محرم آغاز شده و پيامك هاي مختلفي را دريافت نموده ام كه برخي از آنها تاكيد به شور حسيني دارند و برخي ديگر شعور حسيني را به جاي شور حسيني مطرح مي نمايند. همين امر بهانه اي شد تا مطلب زير را بنويسم و اميدوارم از راهنمائيهاي انديشمندان و صاحب نظران بهره مند شوم. نمونه اي از پيامك ها را كه دريافت نموده ام عبارتند از :


اب پیاده روی اربعین از نگاه امام صادق(ع)/ نظر مراجع درباره اربعین حسینی

0 نظر / 8/5/1397 12:00:00 AM

گرامیداشت و زنده نگه داشتن اربعین سالار شهیدان حضرت حسین بن علی (ع) در میان شیعیان آن حضرت از اهمیت و ارزش ویژه ای برخوردار است. از دیدگاه بسیاری از صاحب نظران و مورخان شیعه و اهل سنت، مبنای تاریخی چنین بزرگداشتی، ورود اهل بیت به کربلا در اولین اربعین حسینی (سال 61 هجری) و دفن سرهای مطهر شهیدان بویژه سر مقدس امام حسین (ع) در کنار پیکرهای مطهر آنهاست.


فضائل الشيعة في منابع اهل التسنن

0 نظر / 7/7/1397 12:00:00 AM

مابعدفالهمناان نجمع هنا فضائل الشيعة،من القرآن الکریم، واحاديث منابعهم لاكابرعلماءكل المذاهب،ليكون انشاءا...تبارك وتعالي وسيلةلهدايتهم،واتحادالكامل بين الامة.وليعلم ان رواياتها متواترة في تلك المنابع ولماكان احصائها متعسراً،نكتفي ببعضها.وصدرت هذه الروايات بالفاظ وتعابيرمختلفة،امابلفظ الشيعة وامابمفاده متل الاَتباع اوفضيلة ونجاةالتمسك باهل البيت واتّباعهم[1] و حبّهم او ولایتهم وغیرذلک الذي الكل بمعني واحد،لان الواضح ان معني المراد من الشيعةهنا هومن احبّهم و اعتقد والتزم باتّباعهم(ع)واطاعتهم في امردينه من المعارف والاحكام و...(كمايأتي انشاءا...تعالي في الاحاديث والهامش ان المرادمن الحب هوقلباً وقولاً وعملاً...) كماان مفادودلالة كل فضائلهم(ع) وآياتها ورواياتها هوفضيلةو...التمسك بهم واتّباعهم بل وجوبه لكن ذكرها يستلزم جمع مِئاة من منابعهم فانشاءا...تبارك وتعالي نحضرمحضر نموذجات من روايات بلفظهااو مافي معناه