مطالب "فرهنگی"

دانشنامه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی‌ها

0 نظر / 11/20/1397 12:00:00 AM

سؤالات اساسی در ماجرای آتش زدن خانه حضرت علی (ع) و اهانت به آن بزرگوار این است که: آیا (چنان که شیعیان می‏گویند) به ساحت حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام نیز جسارت کردند؟ و بر آن حضرت صدماتی وارد شد که منجر به شهادت او و فرزندش گردید یا خیر؟ برخی از دانشمندان اهل سنت برای حفظ موقعیت خلفا از بازگو کردن این قطعه از تاریخ خودداری نموده‏اند؛ از جمله ابن ابی الحدید در شرح خود می‏گوید: «جساراتی را که مربوط به فاطمه زهرا علیهاالسلام نقل شده، در میان مسلمانان تنها شیعه آن را نقل کرده است. [۱]


بيان شيعه درامامت

0 نظر / 11/6/1397 12:00:00 AM

شيعه در اينجا يك بيانى دارد كه مدعى است هم مضمون آيات، آن را تأييد مى‏كند و هم تاريخ. پس مطلب در دو قسمت بايد بحث شود، يكى اينكه مضمون آيات تأييد مى‏كند و ديگر اينكه تاريخ تأييد مى ‏كند.


مختصری از زندگانی حضرت زینب (س)

0 نظر / 10/25/1397 12:00:00 AM

حضرت زینب (س)، دختر امیرالمومنین (ع) و حضرت زهرا (س) که در سال پنجم هجری در مدینه متولد شد. وی همسر عبدالله بن جعفرطیار«علیه السلام» بود و در واقعه کربلا با دو فرزندش در کنار برادرش امام حسین (ع) حضور داشت. فرزندانش در این جنگ به شهادت رسیدند. با پایان یافتن جنگ، وی و دیگر بازماندگان کاروان امام (ع) به اسارت درآمدند و به کوفه‌ و از آنجا به شام برده شدند. خطبه‌های او در کوفه و شام (در مجلس یزید)، معروف است. وی در سال ۶۲ قمری درگذشت.


تعریف امامت

0 نظر / 9/3/1397 12:00:00 AM

اولين سخنى كه در باب امامت مى‏گويند، تعريفى است كه از امامت مى‏ كنند. در اين تعريف اختلافى نيست. مى‏گويند: «الْامامَةُ رِياسَةٌ عامَّةٌ فى امورِ الدّينِ وَ الدُّنْيا» امامت رياستى است عمومى هم در امور دينى و هم در امور دنيايى. خواجه تعبيرى كلامى دارد، مى ‏گويد: «الْامامُ لُطْفٌ». مقصود اين است كه امامت هم نظير نبوت از مسائلى است كه از حد بشرى بيرون است و به همين جهت [انتخاب امام‏] از حد استطاعت بشرى بيرون است و بنابراين آنطرفى است، از آن طرف بايد بيايد، مثل نبوت است كه از طريق وحى و تعيين الهى بايد بيايد با اين تفاوت كه نبوت مستقيماً از ناحيه خداست، ارتباط پيغمبر است با خدا، و امامت تعيينى است از ناحيه پيغمبر از ناحيه خدا.


شورحسینی باشعورحسینی

0 نظر / 8/6/1397 12:00:00 AM

نوشتن مطلبي در رابطه با امام حسين(ع) برايم بسيار دشوار است، زيرا نه بضاعت علمي لازم را در اين حوزه دارم و نه لياقت اظهار نظري، چند روزي است كه ماه محرم آغاز شده و پيامك هاي مختلفي را دريافت نموده ام كه برخي از آنها تاكيد به شور حسيني دارند و برخي ديگر شعور حسيني را به جاي شور حسيني مطرح مي نمايند. همين امر بهانه اي شد تا مطلب زير را بنويسم و اميدوارم از راهنمائيهاي انديشمندان و صاحب نظران بهره مند شوم. نمونه اي از پيامك ها را كه دريافت نموده ام عبارتند از :


اب پیاده روی اربعین از نگاه امام صادق(ع)/ نظر مراجع درباره اربعین حسینی

0 نظر / 8/5/1397 12:00:00 AM

گرامیداشت و زنده نگه داشتن اربعین سالار شهیدان حضرت حسین بن علی (ع) در میان شیعیان آن حضرت از اهمیت و ارزش ویژه ای برخوردار است. از دیدگاه بسیاری از صاحب نظران و مورخان شیعه و اهل سنت، مبنای تاریخی چنین بزرگداشتی، ورود اهل بیت به کربلا در اولین اربعین حسینی (سال 61 هجری) و دفن سرهای مطهر شهیدان بویژه سر مقدس امام حسین (ع) در کنار پیکرهای مطهر آنهاست.


به مناسبت ولادت امام هادی(ع)

0 نظر / 6/7/1397 12:00:00 AM

البشارت كه دَهُم حُجّت سبحان آمد شافع هر دو سرا، رهبر ايمان آمد


نقش شیطان در مغالطه هویتی بر اساس خطبه 7 نهج البلاغه

0 نظر / 5/8/1397 12:00:00 AM

نقش شیطان در مغالطه هویتی بر اساس خطبه 7 نهج البلاغه


مباني اعتدال در قرآن كريم

0 نظر / 5/7/1397 12:00:00 AM

کی از مهارت­های زندگی،دستيابي به اعتدال است. اين صفت اخلاقي به عنوان يكي از عوامل سعادت­بخش و ايجاد كننده موفقيت در زندگي و فراهم آورنده شرايط تعامل با ديگران شمرده شده است. این موضوع در علم اخلاق به صورت هاي مختلف بحث شده است. هر چند به لحاط مفهوم كلمه، مانند آزادي، عدالت، كرامت مورد ترديد نيست، اما با بدفهمی­ های مفهومی و مصداقی مواجه است.


امام رضا (ع) از تولد تا شهادت" خلاصه‌ای از زندگینامه امام هشتم

0 نظر / 5/3/1397 12:00:00 AM

حضرت رضا (ع)، بنا به قول بسیاری از مورخان، در روز یازدهم ذی‌القعده و در مدینه منوره متولد شدند. از قول مادر ايشان نقل شده است كه: «هنگامیكه به حضرتش حامله شدم به هيچ وجه ثقل حمل را در خود حس نمی‌كردم و وقتی به خواب می‌رفتم, صداي تسبيح و تمجيد حق تعالي وذکر «لااله‌الاالله» را از شكم خود می‌شنيدم, اما چون بيدار می‌شدم ديگر صدايی بگوش نمي‌رسيد؛ هنگامي‌كه وضع حمل انجام شد، نوزاد دو دستش را به زمين نهاد و سرش را به سوی آسمان بلند كرد و لبانش را تكان می‌داد؛ گويي چيزی می‌گفت». نظير اين واقعه, هنگام تولد ديگر ائمه و بعضی از پيامبران الهی نيز نقل شده است, از جمله حضرت عيسی (ع) كه به اراده الهی, در گهواره لب به سخن گشود و با مردم سخن گفتند كه شرح اين ماجرا در قرآن كريم آمده است.