مطالب "تاریخی"

حضرت امام محمد تقي جوادالأئمه علیه السلام

0 نظر / 5/22/1397 12:00:00 AM

امام نهم شيعيان حضرت جواد (ع ) در سال 195هجري در مدينه ولادت يافت نام نامي اش محمد معروف به جواد و تقي است القاب ديگري مانند : رضي و متقي نيز داشته ، ولي تقي از همه معروفتر مي باشد . مادر گرامي اش سبيكه يا خيزران است كه اين دو نام در تاريخ زندگي آن حضرت ثبت است


نص وتصريح بامامت حضرت امام محمدتقی جوادالأئمه عليه السّلام

0 نظر / 5/22/1397 12:00:00 AM

جعفر بن محمّد نوفلى گفت خدمت حضرت رضا عليه السّلام رسيدم در پل ابريق (ناحيه‏ايست در رامهرمز) سلام كرده نشستم. عرض كردم فدايت شوم گروهى مدعى هستند كه پدرت زنده است. فرمود دروغ ميگويند خدا آنها را لعنت كند اگر زنده مي بود اموالش تقسيم نمي شد و زنانش ازدواج نميكردند، بخدا قسم طعم مرگ را چشيد همان طورى كه على بن ابى طالب عليه السّلام چشيد.


سرگذشت یهودان بنی قریضه قینقاع، وبنی نظیر

0 نظر / 5/17/1397 12:00:00 AM

طبق تاریخ طوايفى از يهود از زمانى بسیارقبل بعثت از سرزمينهاى خود به حجاز آمده و در آن اقامت گزيده دند و در آنجا مردم مدينه وکلامشرکان را باالهام ازکتاب های آسمانی شان بشارت مى‏دادند به آمدن رسول خدا(ص)، بخصوص آنگاه که موردآزاروزیت قرارمی گرفتن، می گفتند حالابامااین گونه رفتارکنید روزی که آن نبی وفرستاده خدا بیاد مابه او ایمان آورده واو دادخواهی خواهد نمود، وشماراصلاح خاهدکرد .


تثليث ازمنظر برخي از الهي­دانان و متفكران غيرمسلمان

0 نظر / 5/8/1397 12:00:00 AM

ترتوليان"(كوينتوس سپتميوس فلورنس ترتوليانوس160-225م.): ترتولیان در حدود سال 160 ميلادي در «كارتاژ» (تونس فعلي) در يك خانواده رومي غيرمسيحي متولد شد. در سال 197 ميلادي مسيحي شد. در مورد اينكه وي اعتقاد به وحدانيت خدا داشته و الوهيت مسيح را قبول نمي‌كرده است، به صراحت چيزي در دست نيست، اما شواهد تاريخي نشان مي‌دهد كه ترتوليان از كليساي كاتوليك انتقاد كرد و به دفاع از «مونتانيسم»(كه اعتقاد به وحدانيت خدا دارند) پرداخت.[2] البته جالب اين است كه برخي هم اعتقاد دارند كه ترتوليانوس اولين الهي­داني است كه باعث شكل­گيري واژگان آموزه تثليث گرديد.


وصیت هایفاطمه «علیها السلام» به امیرالمؤمنین« علیه السلام»

0 نظر / 5/7/1397 12:00:00 AM

حضرت امیرالمؤمنین علی« علیه السلام»مى ‏فرمود: چهار چيز است كه مرا از انجام آن چاره نيست. يكى ازدواج با دختر امامه است كه فاطمه (ع) مرا به آن وصيت كرده است. فاطمه (ع) سپس گفت: و وصيت مى‏كنم براى حمل جسد من تابوتى بسازى كه تصوير آن را ديدم و فرشتگان نشانم دادند. على گفت: چگونگى آن را توصيف كن، و فاطمه براى او توصيف كرد و على چنان تابوت و سريرى فراهم كرد، و اين نخست تابوتى بود كه ساخته شد و پيش از آن كسى چنان فراهم نساخته بود. فاطمه (ع) سپس فرمود:


امام رضا (ع) از تولد تا شهادت" خلاصه‌ای از زندگینامه امام هشتم

0 نظر / 5/3/1397 12:00:00 AM

حضرت رضا (ع)، بنا به قول بسیاری از مورخان، در روز یازدهم ذی‌القعده و در مدینه منوره متولد شدند. از قول مادر ايشان نقل شده است كه: «هنگامیكه به حضرتش حامله شدم به هيچ وجه ثقل حمل را در خود حس نمی‌كردم و وقتی به خواب می‌رفتم, صداي تسبيح و تمجيد حق تعالي وذکر «لااله‌الاالله» را از شكم خود می‌شنيدم, اما چون بيدار می‌شدم ديگر صدايی بگوش نمي‌رسيد؛ هنگامي‌كه وضع حمل انجام شد، نوزاد دو دستش را به زمين نهاد و سرش را به سوی آسمان بلند كرد و لبانش را تكان می‌داد؛ گويي چيزی می‌گفت». نظير اين واقعه, هنگام تولد ديگر ائمه و بعضی از پيامبران الهی نيز نقل شده است, از جمله حضرت عيسی (ع) كه به اراده الهی, در گهواره لب به سخن گشود و با مردم سخن گفتند كه شرح اين ماجرا در قرآن كريم آمده است.


اخبارقرآن ازفتنه جمل

0 نظر / 3/14/1397 12:00:00 AM

فتنه جمل ازجمله حوادیث بود که موجب شکاف عمیق وضربه شدیدبه درخت نوپای اسلام شدبلکه می توان گفت سرآغازهمه ی شورش وفتنه های بعدی وعصیان معاویه وخلافت اموی وعباسی وموجب هتک حرمتبیت نبوت شدهمسرپیامبر(ص)به میدان کشاندواوراوسیله طمع خودگردانید وواقع شد آنچه که نباید می شد.


زندگی نامه سیدالسبطین امام حسن مجتبی(ع)

0 نظر / 3/11/1397 12:00:00 AM

مام حسن (عليه السلام) در شب نیمه ماه رمضان سال سوّم هجرت در مدینه تولد یافت . وى نخستین پسرى بود كه خداوند متعال به خانواده على (عليه السلام) و فاطمه (سلام الله علیها) عنایت كرد. رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) بلافاصله پس از ولادتش، او را گرفت و در گوش راستش ‍ اذان و در گوش چپش اقامه گفت . سپس براى او گوسفندى قربانى كرد، سرش را تراشید و هموزن موى سرش - كه یك درم و چیزى افزون بود - نقره به مستمندان داد. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) دستور داد تا سرش را عطرآگین كنند و از آن هنگام آیین عقیقه و صدقه دادن به هموزن موى سر نوزاد سنت شد. این نوزاد را حسن نام داد و این نام در جاهلیت سابقه


مروربه زندگی بابرکت ام المؤمنین حضرت خدیجه (س):

0 نظر / 3/7/1397 12:00:00 AM

حضرت خدیجه اولین همسر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و اولین زنی که اسلام آورد و مادر فاطمه زهرا که از زنان مشهور تاجر عرب و حجاز به شمار می رفت. پدرش خویلد بن اسد و مادرش فاطمه (دختر زائده بن اصم بن….) که سلسله آنها از “لوی” با پیغمبر اکرم و سایر هاشمیان، مشترک می شود. خدیجه از طرف پدر با رسول خدا، عموزاده و نسب هر دو به “قصی بن کلاب” می رسد. او از خانواده های اصیل و اشراف مکه است. تولد او نیز در مکه و چندین سال قبل از «عام الفیل» بوده است. حضرت خدیجه قبل از ازدواج با رسول خدا، ۲ بار شوهر کرده بود که هر دو از دنیا رفته بودند او از شوهر دوم خود (“ابوهاله بن ….تمیمی” ) فرزندی داشت که نامش “هند” بود که از همین جهت به او لقب “ام هند” دادند.


اثبات امامت وضرورت ولایت ازدیگاه شیعه وسنی

0 نظر / 1/27/1397 12:00:00 AM

اثبات امامت وضرورت ولایت ازدیگاه شیعه وسنی