مطالب "تاریخی"

اثبات امامت وضرورت ولایت ازدیگاه شیعه وسنی

0 نظر / 1/27/1397 12:00:00 AM

اثبات امامت وضرورت ولایت ازدیگاه شیعه وسنی


متن و ترجمه خطبه شعبانیه پیامبر (ص)

0 نظر / 3/5/1396 12:00:00 AM

امام رضا علیه السلام ـ به نقل از پدرانش علیهم السلام، از امام على علیه السلام ـ : روزى، پیامبر خدا براى ما خطبه خواند و فرمود : اى مردم! همانا ماه خدا ، همراه با برکت و رحمت و آمرزش ، به شما روى آورده است ؛ ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها ،


قمربنی هاشم الگوی اثارفداکاری

0 نظر / 2/28/1396 12:00:00 AM

عباس بن علی (به عربی: العباس بن علی بن ابی طالب) (ملقب به قمر بنی هاشم و کنیه ابوالفضل) (متولد ۴ شعبان ۲۶ هجری قمری شهادت۱۰ محرم ۶۱ هجری قمری) (تقریبا ۱۵ مه ۶۴۷ و شهادت ۱۰ اکتبر ۶۸۰ میلادی) پسر علی بن ابی‌طالب و ام‌البنین و برادر کوچک‌تر حسین بن علی است.


پرسش وپاسخ ازحضرت امیر المؤمنین علی×،

0 نظر / 2/28/1396 12:00:00 AM

حمد بن عامر طائى گويد: حضرت رضا عليه السلام از پدرانش از حسين بن على عليهم السلام روايت كرده كه على عليه السلام در جامع كوفه بودند در اين هنگام مردى از اهل شام رسيد و گفت: يا امير المؤمنين ميخواهم از شما مسائلى بپرسم. فرمود: براى فهميدن بپرس و از روى اشتباه كارى و تلبيس سؤال نكن، در اين وقت مردم متوجه مرد شامى شدند، و او نخست پرسيد اولين مخلوقات خداوند چه بود؟ على عليه السلام فرمود: نخستين مخلوق خداوند نور بود: پرسيد خداوند آسمان‏ها را از چه چيز خلق كرد؟


ویژه گی های حضرت امیرالمومنین علی(ع) ،ازتولد تاشهادت

0 نظر / 1/21/1396 12:00:00 AM

على (علیه السلام) در دامان كعبه گرامى گام نهاد، خانه يكتاپرستى را از آثار بت و بتكده پاك كرد و در خانه خدا (مسجد كوفه) هنگامى كه خون پاكش بر جسته ‏ترين شعار توحيد و دادگرى را نقش صفحه محراب كرد، ولبانش مترنم به ذکر فُضتُ بِرَبِ الکَعبَه. گشت، روح بلند و مواجش به ملكوت آسمانها اوج گرفت، و چشمى، كه در خانه خدا به صفحه گيتى گشوده شده بود، در خانه خدا نيز بسته شده و ميان اين دو حد، فاصله زندگى او بود كه همچون فروغى كه از خاور الوهيت بتابد، دايم متوجه مبدأ لايزالی بوده، ولحظه ی غافل نشد تا در دامن باختر ابديت آرام گرفت.


چگونگی ولادت امام زمان «عج»

0 نظر / 3/2/1395 12:00:00 AM

حضرت مهدی(عج), ولادت استثنایی داشته و این,برای بسیاری سؤال انگیز بوده و هست. از این روی ,ترسیم و تصویر و شرح مقدمات ولادت و برخورد مخالفان و دشمنان اهل بیت(ع), در برابر این پدیده, ضرور می نماد.جریان امامت پیشوایان معصوم(ع), پس از رسول خدا(ص) فراز و فرودهای گوناگونی پیدا کرد. امامان(ع), با حفظ استراتژی کلی و خطوط اساسی امامت, در رابطه با حفظ مکتب و ارزشهای آن, تاکتیکها و روشهای گونه گونی را در برابر ستم پیشگان, در پیش گرفتند.


نقش جوانان در ساختارکشورو جامعه

0 نظر / 2/9/1395 12:00:00 AM

ه باور آگاهان مسایل اجتماعی افغانستان و ملاحظات میدانی دیده می شود که کشور ما به عنوان یک جامعۀ جوان و بحران زده درأثرجنگ با چالش ها روانی ،اجتماعی، سیاسی و فرهنگی فراوان و فزاینده یی روبرو میباشند که بیکاری، وعدم اعتماد به آینده، اعتیاد به مواد مخدر، ازدواج های اجباری، فقر و بحران های هویتی دامن گر جوانان افغانستان دانسته میشوند که رویارویی با این چالش ها به تدوین و اجرای برنامه های دقیق، علمی و منسجم در سطح نهاد های ملی و بین المللی مرتبط با جوانان در افغانستان نیازمند میباشد، که تا اکنون به جز از برنامه های نمایشی هیج اقدام جدی وعملی در کشور دیده نشده است.


زندگی نامه قهرمان کربلا (زینب. س )

0 نظر / 2/5/1395 12:00:00 AM

ثمره ازدواج مبارک علی علیه السلام و فاطمه زهرا علیها السلام پنج فرزند به نام های حسن، حسین، زینب، ام کلثوم و محسن است. بنابر آن‌چه که از امام صادق علیه السلام رسیده است «محسن» که آخرین فرزند زهرا بود، بر اثر تجاوز و هجوم دشمنان اسلام به خانه آن حضرت، در شکم مادر جان داد و به دنبال این حادثه دردناک و صدماتی که بر جسم فاطمه علیها السلام وارد آمد، آن حضرت بیماری شدید پیدا کرد و به شهادت رسید. زینب، سومین فرزند مهد ولایت است که به احتمال قوی در سال ششم هجرت در مدینه چشم به جهان گشود.


آتش زدن خانه حضرت فاطمه «ع»

0 نظر / 1/15/1395 12:00:00 AM

باتوجه به این که پیامبر «ص» واهلبیت طاهرینش گل سرسبدعالم ومحبوب همه مسلمانان است، احد درآن شک نداردمنتهی دراثرانحراف که بعد ازرسول خدا«ص» به وجود آمد ستم های فراوان به اهل بیت کردن بااین که خداوند درقرآن سفارش آنان رانموده وحب آنهارامزدرسالت پیامبرش قرارداده.وفرمود: « ذلِكَ الَّذي يُبَشِّرُ اللَّهُ عِبادَهُ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى‏ وَ مَنْ يَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَزِدْ لَهُ فيها حُسْناً إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَكُورٌ » الشورى : 23


سندنفرین حضرت زهرا «س»برشیخین

0 نظر / 1/15/1395 12:00:00 AM

طبق روايات صحيح بخاري و صحيح مسلم حضرت زهرا (سلام الله عليها) بعد از رحلت رسول خدا (صلي الله عليه وآله) نزد ابوبكر رفت و فدك را كه ابوبكر از ايشان گرفته بود، مطالبه نمود؛ اما ابو بكر از پس دادن فدك به ايشان خودداري كرد. خودداري ابوبكر از باز پس دادن حق حضرت زهرا سلام الله عليها سبب آزار و ناراحتي آن حضرت شد، از اين رو بر ابوبكر غضب كرده و با او قهر كردند.