مطالب "فرهنگی"

نقش شیطان در مغالطه هویتی بر اساس خطبه 7 نهج البلاغه

0 نظر / 5/8/1397 12:00:00 AM

نقش شیطان در مغالطه هویتی بر اساس خطبه 7 نهج البلاغه


مباني اعتدال در قرآن كريم

0 نظر / 5/7/1397 12:00:00 AM

کی از مهارت­های زندگی،دستيابي به اعتدال است. اين صفت اخلاقي به عنوان يكي از عوامل سعادت­بخش و ايجاد كننده موفقيت در زندگي و فراهم آورنده شرايط تعامل با ديگران شمرده شده است. این موضوع در علم اخلاق به صورت هاي مختلف بحث شده است. هر چند به لحاط مفهوم كلمه، مانند آزادي، عدالت، كرامت مورد ترديد نيست، اما با بدفهمی­ های مفهومی و مصداقی مواجه است.


امام رضا (ع) از تولد تا شهادت" خلاصه‌ای از زندگینامه امام هشتم

0 نظر / 5/3/1397 12:00:00 AM

حضرت رضا (ع)، بنا به قول بسیاری از مورخان، در روز یازدهم ذی‌القعده و در مدینه منوره متولد شدند. از قول مادر ايشان نقل شده است كه: «هنگامیكه به حضرتش حامله شدم به هيچ وجه ثقل حمل را در خود حس نمی‌كردم و وقتی به خواب می‌رفتم, صداي تسبيح و تمجيد حق تعالي وذکر «لااله‌الاالله» را از شكم خود می‌شنيدم, اما چون بيدار می‌شدم ديگر صدايی بگوش نمي‌رسيد؛ هنگامي‌كه وضع حمل انجام شد، نوزاد دو دستش را به زمين نهاد و سرش را به سوی آسمان بلند كرد و لبانش را تكان می‌داد؛ گويي چيزی می‌گفت». نظير اين واقعه, هنگام تولد ديگر ائمه و بعضی از پيامبران الهی نيز نقل شده است, از جمله حضرت عيسی (ع) كه به اراده الهی, در گهواره لب به سخن گشود و با مردم سخن گفتند كه شرح اين ماجرا در قرآن كريم آمده است.


برگزیده کلمات امام صادق«ع»

0 نظر / 4/17/1397 12:00:00 AM

کسی که به موضوعی که درباره‌اش نمی‌داند حمله می‌کند دماغ خودش را بریده است


شعر ولادت امام حسن مجتبی (ع)

0 نظر / 4/11/1397 12:00:00 AM

نیمه ماه خدا دل شده غرق صفا با حسن مجتبی


شناخت کوتاهی از زندگی امام باقر علیه السلام

0 نظر / 4/3/1397 12:00:00 AM

حضرت محمد باقر علیه السلام در سال 57 هجری در «مدینه» چشم به جهان گشود. نامش محمد و کنیه اش ابوجعفر است و بسیاری از القاب وی اشاره به مقام علمی و معنوی ایشان دارد. این القاب عبارت اند از: 1. باقر، یعنی شکافنده علوم. در علت نامگذاری به آن می خوانیم: «لُقِّبَ بِهِ لِاَنَّهُ بَقَرَ الْعِلْمَ وَعَرَفَ اَصْلَهُ وَاسْتَنْبَطَ فَرْعَهُ وَ تَوَسَّعَ فیهِ وَ التَّبَقُّرُ التَّوَسُّعُ؛ [حضرت باقر علیه السلام ] به لقب باقر یاد شده است؛ چون علم را شکافت و پایه علم را شناخت و فرع آن را استنباط کرد و در آن توسعه داد و تَبَقّر [به معنای] توسعه دادن است.» درباره معنای باقر احتمال دیگری نیز ذکر شده و آن اینکه «لُقِّبَ بِهِ لِکَثْرَةِ سُجُودِهِ فَقَدْ بَقَّرَ جَبْهَتَهُ اَیْ فَتَحَها وَوَسَعَها؛ به او باقر گفته شده، برای زیادی سجده هایش و باز شدن و توسعه پیشانی اش.»


وصیت وسفارش امام حسین علیه السلام به برادرش، محمد حنفیه 2

0 نظر / 4/3/1397 12:00:00 AM

موضوع: وصیت وسفارش اباعبدالله علیه السلام و مکتوب آن حضرت به برادرش، محمد حنفیه که تحت عنوان وصیت نامة امام نیز از آن نام برده می‌شود، می پردازیم .


شعر وفات حضرت خدیجه(س) – علی صالحی

0 نظر / 3/7/1397 12:00:00 AM

حظاتی که نشستی بغل بستر من این قَدَر گریه نکن فاطمه جان در بر من


ایمان ابوطالب (عليه السلام)

0 نظر / 2/9/1397 12:00:00 AM

ابن حجر عسقلانى به نقل از ابن التين (عبد الواحد السفاقسى از شارحان صحيح بخارى) مى‌نويسد: وذكر إبن التين أن في شعر أبي طالب هذا، دلالة على أنّه كان يعرف نبوة النبي صلى الله عليه وآله وسلم قبل أن يبعث، لما أخبره به بُحيرا أو غيره من شأنه. همانا اين شعر ابوطالب(عليه السلام)باصرا حت می می گوید كه او از نبوت رسول گرامى اسلام قبل از بعثت اطلاع داشته است به خاطر مطالبى وبشارت ها واخبارراهب بنام بحيرا يا غير او درباره پيامبر به ایشان ونیاکان پاکشان گفته است.[1]


موضوع: ایمان حضرت ابوطالب(ع)

0 نظر / 2/9/1397 12:00:00 AM

پدر گرامى امير مؤمنان علی(عليه السلام) سيد بطحاء، شيخ قريش، حضرت ابوطالب،است برخی نام ابوطالب (علیه السلام)راعبدمناف گفته اند، همان گونه كه در روایتی منقول از حضرت علی(عليه السلام) و امام صادق(ع) آمده است كه نام ابوطالب عبد مناف است.([1]) سیوطی در تاریخ الخلفا همین نام را برگزیده است.([2]) برخی اسم شرفش راعمران،فرزند عبدالمطلب (علهما السلا م خوانده اند، همان گونه كه در زیارت حضرت رسول گرامی اسلام(صل الله علیه وآله والسلم) آمده است السلام علی عمّك عمران، (ابی طالب)بن عبدالمطلب(علهماالسلام) ([3])