مطالب "دینی"

امامت و بيان دين بعد از پيغمبر صلى الله عليه و آله .

0 نظر / 8/19/1397 12:00:00 AM

قبلامسأله امامت را از جنبه‏هاى مختلف تشريح و تشقيق كرديم و عرض كرديم كه اين جنبه‏هاى مختلف كاملًا بايد مشخص بشود و تا اينها مشخص نشود ما نمى‏توانيم اين مسأله را به خوبى طرح و بحث كنيم. گفتيم يك مسأله در باب امامت، مسأله حكومت است؛ يعنى تكليف حكومت، بعد از پيغمبر صلى الله عليه و آله چيست؟ آيا به عهده خود مردم است و اين مردم هستند كه بايد حاكم در ميان خودشان را انتخاب كنند و يا اينكه پيغمبر حاكم در ميان مردم براى بعد از خودش را تعيين كرده است؟ چون اخيراً مسأله را به اين شكل طرح مى‏كنند، قهراً اذهان در ابتدا متوجه نظريه اهل تسنن مى‏شود يعنى اين طور فكر مى‏كنند كه نظر آنها عادى‏تر و طبيعى‏تر است.


شورحسینی باشعورحسینی

0 نظر / 8/6/1397 12:00:00 AM

نوشتن مطلبي در رابطه با امام حسين(ع) برايم بسيار دشوار است، زيرا نه بضاعت علمي لازم را در اين حوزه دارم و نه لياقت اظهار نظري، چند روزي است كه ماه محرم آغاز شده و پيامك هاي مختلفي را دريافت نموده ام كه برخي از آنها تاكيد به شور حسيني دارند و برخي ديگر شعور حسيني را به جاي شور حسيني مطرح مي نمايند. همين امر بهانه اي شد تا مطلب زير را بنويسم و اميدوارم از راهنمائيهاي انديشمندان و صاحب نظران بهره مند شوم. نمونه اي از پيامك ها را كه دريافت نموده ام عبارتند از :


سفارش أئمه برعزای سید شهدا عليهم السلام

0 نظر / 7/3/1397 12:00:00 AM

امروز پانزده همین روز ماه محرم است، ماه عزاداري سرور و سالار شهداي کربلا حضرت اباعبدالله عليه السلام ، ماهي که ائمة معصومين، نسبت به اقامة عزاي امام حسين عليه السلام و اشک و گريه بر اباعبدالله، و برپايي مجالس عزاداري سفارش کرده اند.


ختصراززندگانی امام موسی کاظم(علیه السلام)

0 نظر / 6/10/1397 12:00:00 AM

از ديدگاه قرآن، فلسفه برانگيخته شدن انبياء و فرستادگان الهى علاوه براقامه قسط و اجراى احكام و قوانين وحى در جامعه، مطرح شدن سيره آنان بعنوان الگو براى مردم مى باشد و به تبع آن سيره و زندگى ائمه اطهارعليهم السلام، اين مشعلداران راستين هدايت، بعنوان الگو فرا راه تمامى بشريت و بويژه دوستداران و پيروان آنان قرار دارد. چهره تابناك و معصوم هر يك از آنان، همچون ستاره اى در آسمان پرشكوه اسلام مى درخشد و مورد احترام و تكريم است و زندگى پرتحرك وسازنده آنان بايدراهگشاى افراد جامعه، بويژه جوانان باشد. جوانانى كه آينده سازان و سرمايه هاى عظيم امت اسلامى هستند و از اين رو است كه ضرورت ايجاب مى كند كه آنان همواره با چهره هاى پرفروغ اين هدايتگران راستين اسلام آشنا شده و زندگى آنها را سرمشق خويش قرار دهند.


زندگانی امام محمدباقر«ع»

0 نظر / 5/29/1397 12:00:00 AM

از رواياتى كه از طريق محدّثان شيعه و سنّى؛ نقل شده است ، به روشنى بر مى آيد كه پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله از دوازده جانشين خود خبر داده است . مسلم از جابر بن سمره نقل مى كند كه پيغمبرصلى الله عليه و آله فرمود: لايزال الاسلام عزيزا إ لى اثنى عشر خليفه .


حضرت امام محمد تقي جوادالأئمه علیه السلام

0 نظر / 5/22/1397 12:00:00 AM

امام نهم شيعيان حضرت جواد (ع ) در سال 195هجري در مدينه ولادت يافت نام نامي اش محمد معروف به جواد و تقي است القاب ديگري مانند : رضي و متقي نيز داشته ، ولي تقي از همه معروفتر مي باشد . مادر گرامي اش سبيكه يا خيزران است كه اين دو نام در تاريخ زندگي آن حضرت ثبت است


نص وتصريح بامامت حضرت امام محمدتقی جوادالأئمه عليه السّلام

0 نظر / 5/22/1397 12:00:00 AM

جعفر بن محمّد نوفلى گفت خدمت حضرت رضا عليه السّلام رسيدم در پل ابريق (ناحيه‏ايست در رامهرمز) سلام كرده نشستم. عرض كردم فدايت شوم گروهى مدعى هستند كه پدرت زنده است. فرمود دروغ ميگويند خدا آنها را لعنت كند اگر زنده مي بود اموالش تقسيم نمي شد و زنانش ازدواج نميكردند، بخدا قسم طعم مرگ را چشيد همان طورى كه على بن ابى طالب عليه السّلام چشيد.


سرگذشت یهودان بنی قریضه قینقاع، وبنی نظیر

0 نظر / 5/17/1397 12:00:00 AM

طبق تاریخ طوايفى از يهود از زمانى بسیارقبل بعثت از سرزمينهاى خود به حجاز آمده و در آن اقامت گزيده دند و در آنجا مردم مدينه وکلامشرکان را باالهام ازکتاب های آسمانی شان بشارت مى‏دادند به آمدن رسول خدا(ص)، بخصوص آنگاه که موردآزاروزیت قرارمی گرفتن، می گفتند حالابامااین گونه رفتارکنید روزی که آن نبی وفرستاده خدا بیاد مابه او ایمان آورده واو دادخواهی خواهد نمود، وشماراصلاح خاهدکرد .


مشروعیت قاضی تحکیم

0 نظر / 5/9/1397 12:00:00 AM

ضرورت قضاوت به هیج احدی ازخانواده بزرگ انسانی وجامعه ی بشریت پوشیده، نسیت به ویژه مسلمین وخاصة اهل علم ودانش بویژه فقهاء کرام وعلمای عظام ودرهمه ادیان و ملل بخصوص دین حنیف اسلام که اهمیت خاص به نفوس و اموال و حقوق و أعراض مردم قائلند مسلماًحقن وحفاظت ازدماءو نفوس واموال و حقوق و أعراض مردم که بعض آن بدیل نداشته وواقعا غیرقابل جبران هست، حکماً وموضوعا دائرمدار قضا وت است باتوجوه به اهمیت آن اسلام برای قاضی وقضاوت جایگاه خاص قائل بوده وقاضی باید ازویژه گی های خاص برخوردارباشددچار سهوواشتباه نشود چه بساکه خطأقاضی حکماً و یاموضوعاً قابل جبران نیست.


پرسش وپاسخ

0 نظر / 5/7/1397 12:00:00 AM

سئوال: خدادرکجااست؟ .1ج: خداوند درهمه جاست. این همه جا به خیال و برداشت ودید مانسبت به عالم وجوداست وگرنه ذات حق بزرگ ترازآن است که بگویم درهمه جااست زیرا این عالم مخلوق او است مخلوق کنجایش خالق راندارد. وجود اوچنان عظیم وبزرگ است که هیج جای خالی ازوجود شریف ذات حق نیست. وَ هُوَ الَّذي فِي السَّماءِ إِلهٌ وَ فِي الْأَرْضِ إِلهٌ وَ هُوَ الْحَكيمُ الْعَليمُ.